Miercuri, 25 Octombrie 2017 07:25

Studenții UPB premiați la Olimpiada Internațională Studențească în Domeniul Tehnologiilor de Forjare la Cald

Premiere_studenti_SIM

Facultatea de Știința și Ingineria Materialelor din cadrul UPB a fost gazdă pentru festivitatea de decernare a premiilor pentru câștigătorii Olimpiadei Internaționale Studențești în Domeniul Tehnologiilor de Forjare la Cald (The International Students Olympiad in Hot Bulk Forging Technologies)http://www.qform3d.com/news/2017/06/20) ediția 2017, ce a fost organizată în perioada 22-28 aprilie 2017.

În cadrul acestei competiții, la care au participat 13 țări cu un număr de 103 studenți din 39 de universități, România a obținut locul 3, fiind reprezentată de către o echipă de studenți de la Universitatea POLITEHNICA din București - Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Materialelor - Specializarea Ingineria Procesării Materialelor, coordonată de către Ș.l.dr.ing. Nicolae Serban.

Echipa UPB formată din studenții:

1. Stud. CABEL Georgian Constantin → Locul III - etapa internațională și Locul I - etapa națională;
2. Stud. BĂDOIU Florin Ciprian (Badoiu Ciprian) → Locul II – etapa națională;
3. Stud. BUBU Marius Adrian → Locul III – etapa națională.