Marți, 02 Octombrie 2012 14:15

DESCHIDEREA NOULUI AN UNIVERSITAR LA POLITEHNICA DIN BUCURESTI

In data de 01 octombrie 2012 a avut loc la Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti sub acordurile Gaudeamus - Festivitatea oficiala de deschidere a noului an universitar 2012-2013.

Evenimentul s-a bucurat de participarea Ministrului Educatiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului - Doamna Ecaterina ANDRONESCU, a Domnului Emil CONSTANTINESCU - Preşedinte al României, E.S. Domnul Philippe GUSTIN - Ambasadorul Republicii Franceze la Bucureşti, I.P. Varlaam PLOIEŞTEANU - Reprezentantul Patriarhiei Române, Domnul Academician Vasile CÂNDEA - Preşedintele AOSR, Domnul Academician Dan BERINDEI - Vicepreşedinte al Academiei Române, Domnul Academician Alexandru BALABAN, Doamna Julia GROSS - Adjunctul Şefului de Misiune al Ambasadei Germaniei la Bucureşti, precum şi numeroase alte personalităţi ale lumii ştiinţifice şi academice.

După discursurile personalităţilor invitate a avut loc inmânarea distinctiilor oferite de UPB atat profesorilor exceptionali - Premiul OPERA OMNIA - acordat Domnului Academician Paul CRISTEA - pentru intreaga activitate ştiinţifică şi pedagogică, cât şi Premiul IN TEMPORE OPPORTUNNO - acordat unor cadre didactice tinere pentru rezultate excepţionale dar si Diplome de Excelenta acordate atat liceelor de provenienta cât şi studentilor olimpici sau intrati cu media 10 in noul an universitar.

Au mai fost acordate Diplome de Excelenta - studentilor UPB care in anul universitar precedent au participat si au castigat premii importante la diverse concursuri si olimpiade internationale.

Programul evenimentului

DESCHIDERE-PAG01