Vineri, 08 Noiembrie 2013 13:53

Burse oferite de Serviciul German de Schimb Academic - DAAD pentru anul universitar 2014-2015

miniwebic_header

Serviciul German de Schimb Academic - DAAD - oferă pentru anul universitar 2014/2015 următoarele burse pentru profesori universitari, doctoranzi, absolvenţi şi studenţi:

Stagii de cercetare pentru cadre didactice universitare şi cercetători  (pentru doctoranzi şi tineri cercetători, cadre didactice universitare şi cercetători)

Program de reinvitare pentru foşti bursieri (pentru doctoranzi şi tineri cercetători, cadre didactice universitare şi cercetători )

DLR – DAAD Research Fellowships (pentru  doctoranzi şi tineri cercetători, cadre didactice universitare şi cercetători) http://www.daad.de/deutschland/stipendium/datenbank/de/15371-dlr-daad-research-fellowships-current-offers/

Program postdoctoral DAAD/Roche Diagnostics (pentru doctoranzi şi tineri cercetători)

Burse de studiu pentru absolvenţii tuturor disciplinelor

Burse de studiu ERP pentru absolvenţi din domeniul economic

Observaţie: dacă sunteţi student la Master, vă rugăm sa consultaţi şi rubrica Burse DAAD pentru studenţi. Acolo veţi găsi, printre altele, o ofertă de cursuri universitare de vară.

Călătorii de studiu şi practică de studiu în Germania pentru grupe de studenţi străini (pentru studenţi)

Cursuri universitare de vară pentru studenţi şi absolvenţi străini în Germania

Locuri de practică pentru studenţi străini din domeniile: ştiinţele naturii, inginerie, agricultură şi silvicultură

Termenul-limită pentru înscrieri este 15 Noiembrie 2013 (în cazul cursurilor de vară, termenul-limită este 30 Noiembrie 2013).
Sesiune de informare cu privire la Programul de Burse va avea loc în data:

Luni, 11.11.2013, ora 18:00, Sala CB 105 / Facultatea IMST

Mai multe informaţii puteţi primi contactand adresele de E-mail - Această adresă de e-mail este protejată de spamboți; aveți nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza sau Această adresă de e-mail este protejată de spamboți; aveți nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza .

Cursuri universitare de vară în Germania pentru perfecționarea limbii germane / 50 de burse își așteaptă candidații!

DAAD Stipendien Rumänien - 2014/2015

Wintersemester 2014/15 - BEWERBUNG für ein Jahresstipendium AN DER TECHNISCHEN UNIVERSITÄT DARMSTADT

STIPENDIENANGEBOT HELMUT-BÖHME-STIPENDIUM DER TECHNISCHEN UNIVERSITÄT DARMSTADT FÜR DAS WINTERSEMESTER 2014/15