Luni, 07 Noiembrie 2016 16:24

UPB va organiza ediția a XII-a a Simpozionului Internațional - ACTUALITĂŢI ŞI PERSPECTIVE ÎN DOMENIUL MAŞINILOR ELECTRICE—SME`16

banner_anunt_7.11.2016_01

EDIŢIA a XII-a, a simpozionului Internațional SME 2016, va avea loc Universitatea POLITEHNICA din București, Biblioteca Centrală Universitară, in data de 11 Noiembrie 2016.

Tematica simpozionului se referă la maşini electrice de toate tipurile, transformatoare electrice, acţionări electrice, materiale pentru electrotehnică, urmărindu-­se îndeosebi  următoarele  aspecte:

• proiectare, dezvoltare de noi tipuri şi/sau familii de produse, metode noi de proiectare
  • soluţii constructive şi tehnologii moderne pentru maşini performante
  • maşini electrice cu eficienţă energetică ridicată, maşini electrice pentru conversia energiilor regenerabile etc.
  • sisteme performante de acţionare a maşinilor electrice; managementul inteligent  al funcţionării sistemelor de acţionare electrică şi din reţeaua energetică
  • materiale utilizate în construcţia maşinilor electrice; sisteme de izolaţie performante
  • metode noi de încercări experimentale şi atestare a calităţii produselor electrotehnice
  • mentenanţă şi diagnoză, sisteme de monitorizare, gestionarea timpului de viaţă al produselor
  • produse  cu caracteristici energetice  şi ergonomice superioare
  • aspecte privind standardizarea în domeniu şi armonizarea europeană
  • aspecte instituţionale privind certificarea în domeniu.

Scopul simpozionului este cunoaşterea celor mai noi realizări în domeniu, întâlnirea într-­un cadru organizat a specialiştilor dincercetare, educaţie, producţie precum şi din partea utilizatorilor, pentru a  se  face  un  schimb util de informaţii şi de idei creative cu referire la dezvoltarea domeniului  şi analiza  tendinţelor pe plan mondial.

Se va face o trecere în revistă a ofertei de cercetare a participanţilor în cadrul programelor naţionale şi un schimb util de idei în identificarea de teme noi şi constituirea unor parteneriate de cercetare în domeniu.

web: http://www.sme.pub.ro