Luni, 05 Iunie 2017 12:26

UPB gazda pentru - International Workshop - University - Based Research in Energy Production from Renewable Resousces

bionov_workshopUniversitatea POLITEHNICA din Bucuresti va fi gazda pentru Workshop-up International organizat in cadrul proiectului - Producția de Biocombustibili prin metode inovatoare de piroliză/gazeificare și tehnologii avansate, cu sprijinul Facultății de Energetică - un proiect dedicat recrutării și formării tinerilor cercetători romani in domeniul energiei și producerii de biomasă.

Evenimentul va avea loc in perioada 13-15 iunie 2017 în Biblioteca Centrală UPB, Etaj III, Sala 3.2.

Workshop-ul International cu tema - University -Based Research in Energy Production from Renewable Resousces - va avea urmatoarele tematici.

• Intellectual property protection for university-based research
  • Future of catalysis in reducing energy expenditures
  • Biochemical processes
  • Biofuels productions and use
  • Thermochemical processes
  • Free radical mechanisms in thermochemical processes
  • Best research practices for young investigators

Obiectivul principal al proiectului con­stă în crearea unui nucleu de cercetare competitiv internațional în cadrul Uni­versitatii POLITEHNICA din București în domeniul producerii de biocombustibili și energie verde pe baza expertizei de cercetare dezvoltate în SUA, cu acces direct la instalații și tehnologii de ultimă generație care va constitui baza viitoare­lor cariere ale tinerilor cercetători.

Proiectul este cofinantat din Fondul social European prin Programul Operational Competitivitate 2014-2020 - ID37_768.

Axa prioritară 1 – Cercetare, dezvoltare tehnologica si inovare (CDI) in sprijinul competitivitatii economice si dezvoltarii afacerilor

Pentru detalii suplimentare:

Director proiect - Prof.dr.ing. Dorin BOLDUR