Luni, 26 Iunie 2017 08:21

UPB gazdă pentru cea de-a 28-a ediție a Conferinței Internaționale ILRC

Banner-ILRC

DSC_0040

Astazi 26 iunie 2017 a început cea de-a 28-a ediţie a Conferinţei Internaţionale ILRC, organizată sub auspiciile Grupului de cooperare internaţionalǎ pentru investigarea atmosferei cu laseri (ICLAS).

Rectorul Universității POLITEHNICA din București, Domnul Mihnea COSTOIU a deschis lucrările conferinței și a menționat „Mă bucur că un astfel de eveniment care reprezintă o premieră pentru Romania, fiind prima țară din Europa de Est care găzduește Conferința Internațională LIDAR, se organizează în Universitatea Politehnica din București, cea mai mare și mai veche universitate tehnică din țară. Acum, în prag de 200 de ani de la înființare, având atâtea minți luminate care ne-au trecut pragul, inițiativa de a găzdui o Conferință Internațională de o asemenea amploare nu poate fi decăt binevenită pentru universitatea noastră”.

Coorganizatori ai acestei manifestarii sunt cele mai mari universitati din tara:

• Universitatea "POLITEHNIA din Bucureşti,
  • Universitatea  "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca
  • Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi

împreună cu cu cele mai prestigioase douǎ institute de cercetare din domeniu:

• Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Optoelectronicǎ - INOE 2000
  • Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Aerospaţialǎ "Elie Carafoli".

De jumǎtate de secol, manifestarea reprezintǎ cel mai mare forum pentru prezentarea celor mai noi realizǎri în domeniul tehnicilor LIDAR şi aplicaţiile acestora facilitând schimbul de idei şi creearea de noi parteneriate în acest domeniu.

ILRC28 reprezintă o ocazie excelentă de a demonstra capacitatea ştiinţifică a cercetătorilor români, de a familiariza autoritățile și publicul românesc cu problematici

privind schimbările climatice și calitatea aerului din regiune, precum și pentru a atrage mai mulți tineri cercetători spre o carieră ȋn acest domeniu. Pentru aceştia din urmă, la
ȋnceputul conferinţei va fi organizată o sesiune introductivă asupra tehnicilor lidar şi aplicaţiile acestora (http://ilrc28.inoe.ro/programme/ilrc-workshop/). De asemenea, pe
toată durata evenimentului va putea fi vizitată și o expoziţie de echipamente ştiinţifice de monitorizare a mediului ȋnconjurător, unde vor fi prezenţi, cu informaţii şi
demonstraţii, cei mai importanţi producători şi distribuitori de instrumente şi componente laser din străinătate.
De mai bine de jumătate de secol, această conferință bienală a promovat generații de cercetători și a stimulat dezvoltarea domeniului dincolo de așteptări. Astăzi lidarele operează atât pe platformele de la suprafaţă terestră cât şi pe cele aeropurtate sau pe platformele satelitare, fiind organizate ȋn reţele continentale şi globale. Serviciile
meteorologice și aeroportuare sunt în proces de retehnologizare, înlocuind sondările
atmosferice clasice cu cele ce utilizează tehnicile lidar.

Instrumentele lidar s-au extins şi ȋn spaţiu, principalele agenţii spaţiale din lume construindu-şi misiunile satelitare de explorare şi observare a Pământului ȋn jurul acestora.
Evenimentul de anul acesta reuneşte la București peste 300 de participanţi din 31 de țări, prelegerile din cadrul conferinţei fiind susţinute de specialişti ai institutelor de
cercetare de top din România şi din lume, precum şi de specialiştii organizaţiilor de utilizatori ai tehnologiilor lidar printre care se numără agenţiile spaţiale NASA şi ESA.

Ultimele realizări ȋn domeniul cercetării şi aplicaţiile rezultate vor fi prezentate ȋn cadrul celor 11 sesiuni ce abordează tematici de actualitate cum ar fi:
  1. progrese recente ȋn tehnologiile lidar;
  2. misiuni spaţiale şi aeropurtate cu instrumente lidar la bord;
  3. utilizarea tehnicilor lidar ȋn studiul structurii şi compoziţiei chimice a atmosferei, studiul dinamicii atmosferei şi a schimburilor de suprafaţă, precum şi ȋn sondarea atmosferei medii şi ȋnalte;
  4. sinergia instrumentelor lidar cu alţi sensori de teledetecţie utilizaţi ȋn studiul mediului ȋnconjurător;
  5. reţele lidar şi campanii de măsurători la scară mare;
  6. sisteme lidar comerciale (laseri şi componente electronice).

ILRC se adreseazǎ atȃt cercetǎtorilor consacraţi, cȃt şi studenţilor masteranzi şi doctoranzi ce sunt interesaţi de o carierǎ pe domeniu.

Pentru informaţii suplimentare contactaţi-ne:

accesaţi pagina web a manifestării: ILRC'28 .

GALERIE  FOTO  EVENIMENT